Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy - DP Workers
Background

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy - Proces, Formalności

Myślisz o tym, aby zatrudnić pracownika z Ukrainy? Dobrze trafiłeś. Załatwimy za Ciebie formalności i zajmiemy się kwestiami takimi jak transport, zakwaterowanie i wsparcie obcokrajowców w rodzimym języku. Procedury prawne nieustanie się zmieniają, a my nadążamy za nimi. Działamy zgodnie z prawem - wszystko odbywa się legalnie..

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - najważniejszy dokument

Jeśli chcesz zatrudnić pracownika z Ukrainy, musisz zarejestrować się w urzędzie pracy w danym powiecie. To właśnie tam składasz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zezwolenie na pracę nie jest konieczne w przypadku obywateli z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy. Oświadczenia nie musisz składać osobiście, możesz to zrobić listownie lub elektronicznie. Kiedy urząd wpisze dokument ewidencji oświadczeń, pracownik z Ukrainy będzie mógł podjąć zatrudnienie. Zezwolenia na pracę nie potrzeba także w przypadku, kiedy zatrudniasz pracowników z Ukrainy na okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Prace, które ma wykonywać cudzoziemiec nie mogą mieć charakteru sezonowego - wtedy potrzebne jest zezwolenie na pracę

Jakie jeszcze dokumenty składa pracodawca?

Do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi należy dołączyć takie dokumenty jak:
potwierdzenie przelewu opłaty 30 złotych,
oświadczenie o niekaralności pracodawcy,
kopię paszportu cudzoziemca,
dokument tożsamości osoby prowadzącej przedsiębiorstwo.

Kiedy złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Najlepiej zrobić to na 2-3 tygodnie przed podjęciem pracy przez Ukraińca. Urząd pracy ma 7 dnia na to, aby zarejestrować wniosek.

Umowa z pracownikiem z Ukrainy

Na tym jeszcze nie koniec, jeśli chodzi o to, jak zatrudnić Ukraińca. Teraz musisz podpisać umowę z nowym pracownikiem. Pamiętaj o tym, aby jej forma była zgodna z wymaganiami urzędu pracy. Pracownik musi wiedzieć, jaki dokument podpisuje, dlatego umowa powinna być także sporządzona w jego rodzimym języku. Nie zapomnij zgłosić pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - masz na to 7 dni od podpisania umowy.

Warunki zatrudnienia pracowników z Ukrainy

Wynagrodzenie, jakie oferujesz pracownikowi z Ukrainy nie może być niższe niż minimalna pensja lub stawka godzinowa w Polsce. Forma umowy może mieć dowolny charakter - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło.

Jeśli jednak chcesz uzyskać od wojewody zezwolenia na pracę, zatrudnij pracownika ze Wschodu na podstawie umowy o pracę. Wtedy też Twój wniosek zostanie rozpatrzony znacznie szybciej.

Dodatkowe formalności

Niezależnie od tego, czy pracownik z Ukrainy podejmie pracę, czy nie, musisz zgłosić to w urzędzie pracy. Zrób to w ciągu 7 dni od momentu, kiedy cudzoziemiec pojawi się w Twoim przedsiębiorstwie.

Poinformuj również pracownika o tym, że powinien wyrobić sobie PESEL lub NIP.

Naturalnie pracownik, którego zatrudniasz musi przejść odpowiednie badania lekarskie.

Za niedopełnienie formalności grozi kara grzywny. Ciebie oczywiście to nie dotyczy, ponieważ my zadbamy o to, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy na dłużej

Kiedy wyczerpiesz już możliwości zatrudnienia na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy obcokrajowcowi, możesz postarać się o zezwolenie na pracę typu A. Na jego podstawie pracownik wyrobi sobie wizę roczną na pobyt w Polsce i będzie mógł pracować u Ciebie dłużej. Jednak w tym wypadku nie jesteś zwolniony z testu rynku pracy.
Natomiast w ramach ruchu bezwizowego cudzoziemca ze Wschodu zatrudnisz na 3 miesiące, ale nie dłużej.

Zezwolenie na pobyt czasowy - kiedy jest konieczne?

W przypadku zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemiec może pracować u Ciebie dłużej niż 3 miesiące. Ów dokument wydaje się maksymalnie na 3 lata. Okres ważności zezwolenia na pobyt czasowy może jednak ulec skróceniu. Musisz wiedzieć, że zezwolenia na pobyt czasowy nie przedłuża się - obcokrajowiec musi opuścić nasz kraj przed jego zakończeniem. W przypadku, kiedy cudzoziemiec zamierza osiąść w Polsce na dłużej, powinien postarać się o zezwolenie na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Wiesz już, jak uzyskać zezwolenie na pracę dla pracownika ze Wschodu. O nic się nie martw, wszystkim zajmiemy się my - agencja pracy tymczasowej. Ty tylko podpiszesz umowę i zapewnisz cudzoziemcowi odpowiednie warunki pracy. To wszystko.

Pracownicy z Ukrainy to szansa, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania wielu przedsiębiorstwom. Sytuacja na rynku nie jest korzystna - wciąż brakuje rąk do pracy, a rosnące wymagania rodaków sprawiają, że bardziej opłaca się zaproponować pracę obcokrajowcom.

Skorzystaj z ułatwionych procedur - zatrudnić cudzoziemca ze Wschodu wcale nie jest trudno, tym bardziej że masz nas.
Gotowy do współpracy? Nie zwlekaj - skontaktuj się z nami!

Pracownicy

Znajdziemy dla Ciebie najlepszych pracowników z Polski, Ukrainy, Gruzji, Bangladeszu, Nepalu, a także Azerbejdżanu, Uzbekistanu i Kazachstanu i z innych krajów.

Procedury

Maksymalnie uprościmy procedurę, minimalizując Twoje zaangażowanie.

Instytucje

Weźmiemy na siebie sprawy urzędowe i kwestie legalności zatrudnienia pracownika.

Proces rekrutacyjny pracownika rozpoczynamy po podpisaniu umowy, w związku z tym cała współpraca przebiega szybko i pomyślnie bez utraty cennego czasu oraz bez zbędnych formalności.

Szerokie spektrum kwalifikacji

Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie rekrutacji oraz zatrudnienia pracowników tymczasowych z Ukrainy i Wschodu na terenie całej Polski. Dysponujemy obszerną bazą wykwalifikowanych pracowników narodowości polskiej jak i ukraińskiej, zainteresowanych pracą tymczasową na terenie naszego kraju. Posiadamy doświadczenie we współpracy zarówno z wielkimi międzynarodowymi firmami, jak i z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które korzystają niezmiennie z naszej pomocy w zakresie HR.


bg

Pozytywne rezultaty
Współpracy

Nasi obecni Klienci wskazują na wiele wymiernych korzyści płynących z usługi leasingu pracowniczego. Wśród nich najczęściej wymieniane są:

Szybki czas realizacji zamówień 95%
Obniżenie kosztów zatrudnienia pracowników 87%
Brak kosztów rekrutacji i selekcji personelu 81%
Dowolny czas trwania umowy z zatrudnionym 70%

Adres

DP-WORKERS SP. Z O.O. ul. Kacza 3, 44-240 Żory

Kontakt email

rekrutacja@dpworkers.eu

Wyślij wiadomość

Kontakt telefoniczny

Tel : +48 577 020 300

Zadzwoń
Background

Posiadamy numer w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia